Сайтът на клуб BGTT

Входен модул за моделна гара Габрово

Механичната част е конструирана и сглобена по стандарт BGTT-S1 и S2. Така практически от нужните четири модула с дължина всеки от 120 см,
при направения компромис, модулите станаха общо пет,  от модела М1 – един брой, а от модела М2 са общо четери броя.

По стандарт BGTT-S1, „М1″ са едноколовозни, а „М2″с два и повече коловоза. В случая този от М1 си остава едноколовозен,  тъй като втория коловоз не излиза през двете чела. Всичките пет модула са с крайна дължина 95 см. На скицата от долу добавеното с червено е допълнителния модул М1-расh. Логично работата да почне от него – той ще „води“ релсите към гарата. Добавени са няколко допълнителни части от летви и шперплат с цел, „подпъхване“ на шосето по което ще се движат колесни превозни средства по Faller Car System-ата. На скицата горе ясно се вижда, че по този начин се затваря един овал през петте модула за тази автомобилна система. Смятам да има и няколко отклонения от нея както и входно/изходна бариера при автомобилната рампа. От към заводския коловоз, ще влиза в тунела през промишления двор при халето. Отрязах двете парчета коркова лента за основния и допълнителен коловоз. Двата коловоза (входния и изтеглителния) са покрити с двойнозалепващо тиксо и съответната лента корк. Отделих траверсните скари от платките и изпилих всичко излишното,
докато придобият пълната си форма.

Обрязах корковате лента съгласно стандарта за горно строене,
под ъгъл ~ 45 градуса (на око ;-) ) и баластровата призма вече се заформя. Наредих и проверих дали са ми достатъчно траверсните скари за двата коловоза. Следва захват и спояване само през отвора, с помоща на тинол и флюс за спояване.

След първоначалното напасване с шаблоните, следва пробиване на отворите за проводниците, като част от електросистемата по стандарт BGTT-S3. Тъй като смятам да използвам срязването за температурна компенсация на Т-профила за релсите и като разделители на сектори, опроводявам коловоза на повече от две места (съгласно стандарта) а именно – за пет сектора – два къси входни и три средни. Така се надявам да имам пълна пространствена визуализация с достатъчна точност (сектор средно по 180 мм = три светодиода на таблото)  за електронната система показваща коловозна заетост (по системата S88).

Следващата стъпка е обелване на двойнолепящото тиксо в подготовка за полагане на коловоза. Не правете моята решка – аз го направих за единия коловоз преди доста операции и малко се озорих – лепи всичко от боклуци до инструменти и чертежи…

Накрая завинтване здраво и плътно траверсната скара с винтчета от PIKO кат.№55298. Край на тази част. Очаквайте продължение…

 

Категория: Модулите на pach

Имeйлът няма да се вижда. Задължителните полета са маркирани *

*